Brīzes

Talsu rajons, Kolkas pagasts.

Kolka

Kolka kā apdzīvota vieta tiek minēta hronikās kopš 1384. gada. Tās iedzīvotāji, kā visur gar jūras malu, nodarbojās ar zvejniecību un tirdzniecību. Tam sekmēja tās izvietojums Rīgas līča visšaurākajā vietā – šaurumā, kas savieno līci ar jūru. Kopš seniem laikiem jūras krastā stāvēja bākas lai peldoši garām kuģi nenokļūtu uz sēkļa. Sākumā bākas izskatījās kā ugunskuri, vēlāk bija uzceltas speciālās ēkas.

Kā jebkurā vietā, kas varēja lepoties ar tirdzniecības ceļiem, bija Kolkā arī savi pirāti un laupītāji. To vārdi tiek minēti sensenos nostāstos un leģendās, kas vēsta par pirātu pilīm un cietokšniem, kur tika glabātas milzīgas bagātības, par laupītāju iebrukumiem un viltus ugunskuriem – bākām. Vienam no visslavenākajiem vadoņiem pat piedēvē svarīgu lomu Kolkasraga viedošana. It kā pēc vadoņa pavēles pašu sātanu piespieda vienas nakts laikā uzbērt tiltu pāri šaurumam līdz Sāremas salai lai vadonis varētu ņemt par sievu vietējā valdītāja meitu. Bet pēc tās lūguma rīts iestājies agrāk, nekā parasti, tādēļ „tilts” tā un palika uzcelts tikai daļēji.

Kolkas visstraujākā attīstība ir sākusies tikai ap XIX. gadsimta vidu. Šobrīd viņa ir Kolkas pagasta administratīvais centrs. Ciematā strādā vairāki uzņēmumi, ir veikali, kafejnīcas, degvielas uzpildes stacija, administratīvās iestādes un reliģiskas kopienas. Viens no galvenajiem ienākumu avotiem ir tūrisms.

Kolkasrags

Kolkasrags ir visvairāk uz ziemeļiem izvirzījusies Kurzemes pussalas daļa un vislielākais jūras rags Latvijas teritorijā. Šajā vietā savienojas Rīgas līcis un Baltijas jūra (vietējie iedzīvotāji agrāk tos sauca par Mazo un Lielo jūru). Stāvot Kolkasragā var novērot, kā no rīta ceļas saule no līča ūdeņiem un kā vakarā tā noriet jūras ūdeņos.

Raga pamatnē atrodas izliekts dolomīta sēklis aptuveni septiņu kilometru garumā, ko brīnišķīgi var saskatīt no augšas. Klusajās, rāmās dienās bēguma laikā pa to var aiziet tālu jūrā, jo ūdens slāņa dziļums virs tās nepārsniedz 2 metrus. Sēkļa beigās atrodas mākslīga sala ar bāku, kuru brīnišķīgi var saskatīt no jūras krasta.

Ceļa vējš, augsti viļņi, kas iet pretējos virzienos no līča un no jūras puses un iespēja viegli piebraukt ar mašīnu gandrīz līdz pludmales malai pārvērta Kolkasragu par iemīļotu ekstremālo sporta veidu piekritēju vizināšanās vietu. Tradicionālas peldēšanās piekritējiem tiek rekomendēti rāmāki ūdeņi Rīgas līča piekrastē uzreiz aiz Kolkas, Rīgas virzienā.

Papildus savai nozīmei kā ģeogrāfiskais objekts Kolkasrags ir slavens kā gājputnu atpūtas vieta. Sezonālo migrāciju laikā šeit var vērot milzīgu daudzumu dažādu putnu valsts pārstāvju un apbrīnot to migrācijas ainas. Pēc dažiem datiem pavasarī, aprīlī, virs Kolkasraga ik stundu pārlido aptuveni 60 000 putnu.

Tagad ceļojums līdz Kolkasragam un atpakaļ ir viens no iecienītākajiem ģimenes atpūtas veidiem. Pēc aptuveniem 2004. gada datiem, Kolku un Kolkasragu ik gadu apmeklē vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Ievērojamas vietas

Ievērojamas vietas un pieminekļi Slīteres nacionālajā parkā

1. Kolkasrags
2. Jaunā Kolkas bāka
3. Vecās Kolkas bākas drupas
4. Jūrā bojā gājušo piemineklis.
5. „Saules zīme” – Eiropas ģeogrāfiskais centrs
6. Kolkas katoļu baznīca
7. Kolkas pareizticīgo baznīca
8. Kolkas lutērāņu baznīca
9. Kolkas muiža
10. Kolkasraga dabas taka
11. Lībiešu vēsturiskās apmetnes
12. Ragu kolekcija Vaidē
13. Bapistu baznīca Pitragā
14. Košraga vēsturiskā apbūve
15. Mazirbes luterāņu baznīca
16. Mazirbes „mēra” akmeņi
17. Lībiešu etnogrāfiskā kolekcija
18. Pēterezera dabas taka
19. Slīteres dabas taka pa Zilajiem kalniem
20. Slīteres bāka
21. Ēvažu stāvkrasts
22. Rīgzemju ozoli

Ievērojamas vietas un pieminekļi Talsu rajona ziemeļu daļā

1. Dundagas pils
2. Dundagas pils parks
3. Dundagas luterāņu baznīca
4. Piemineklis „Krokodīls”
5. Liepniekvalka alas
6. Valpenes akmens krāvums
7. Tiņģeres muiža un parks
8. Rojas jūras un zveiniecības muzejs
9. Rojas luterāņu baznīca
10. Kaltenes akmeņainā jūrmala
11. Kaltenes luterāņu baznīca
12. Baltā kāpa
13. Laumas dabas parks
14. Burinieku kolekcija Rojā
15. Seno skandināvu apbēdījumi
16. Vandzenes muiža
17. Mērsraga bāka un Velna akmens
18. Talsu pilskalns
19. Talsu dendroloģiskais parks
20. Dzirnavkalns – vācu bruņinieku pils vieta
21. Vilkmuižas ezers Talsos – kuršu cilšu 11–14. gadsimta apbēdījumu vieta
22. Talsu pauguraines dabas parks


Drūkāt
Rambler's Top100 Top.LV